Speedway Turbo Sliders - Polskie Forum Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 


Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: Lemo
2008-08-30, 10:49
Przewodnik ma?ego moderatora
Autor Wiadomość
Lemo 


Wiek: 39
Dołączył: 07 Lip 2008
Posty: 389
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2008-07-14, 10:04   Przewodnik małego moderatora

Witajcie pszczółki moje kochane. Jeśli to czytacie oznacza to, że znaleźliście się w elitarnym gronie moderatorów forum STS. Jest mi bardzo miło, że mogę Was tu powitać. Razem z Mareczkiem będziemy Waszymi opiekunami, jeśli tylko macie jakiś problem, bądź sytuację, która wymaga rozważenia to śmiało piszcie do któregoś z nas.

Od lektury tego poradnika powinieneś rozpocząć swoją pracę na forum. Jeśli masz jakieś pytania możesz je zadać w tym temacie. Poradnik jest autorstwa Mareczka i mojej skromnej osoby.

:arrow: 1. Na czym polega praca moderatora?
Na pewno nie polega na dawaniu warnów na lewo i prawo. Najogólniej rzecz biorąc jesteście od pilnowania porządku na forum. Pamiętajcie, że mimo tego iż macie pewne przywileje nie upoważnia Was to do stania ponad regułami które tu panują.

Najważniejszą rzeczą, którą powinniście mieć opanowaną jest znajomość REGULAMINU FORUM STS. Mam nadzieję, że już zdążyliście się z nim zapoznać, a jeśli nie to radzę to zrobić jak najszybciej i co ważniejsze egzekwować go.

Waszym zadaniem jest dbanie o to, żeby dyskusja toczyła się zgodnie z przyjętymi zasadami. Pamiętajcie, że najlepszym moderatorem jest taki, którego nie widać. Więc w swoich interwencjach starajcie się tak działać, żeby jej skutki w jak najmniejszy sposób wpływały na niezaangażowanych w sprawę użytkowników. Innymi słowy z nagrody ma mieć satysfakcję tylko nagrodzony, a kare ma ponieść tylko karany.

:arrow: 2. Od czego zacząć pracę?
Po pierwsze od przeczytania tego poradnika. Jeśli już to zrobiłeś, to najlepiej przeczytaj go ponownie. Następnie powinieneś dobrze zapoznać się z REGULAMINEM FORUM STS. Jeśli po tych lekturach masz jakieś wątpliwości, to zanim zadasz tu pytanie przeczytaj teksty jeszcze raz. Być może odpowiedź jest w nich zawarta, a Ty ją przeoczyłeś. Jeśli mimo wszystko czegoś nie rozumiesz, wówczas zadajesz tu pytanie.

:arrow: 3. Przegląd rewiru.
Kiedy już opanujesz teorię czas ruszyć do akcji. Każdy z Was ma przypisany dział, lub kilka działów, którymi będzie się opiekował. Powinieneś zapoznać się z jego treścią, zobaczyć z jaką częstotliwością pisane są tam posty i jak często będziesz musiał tam zaglądać. Jeśli moderujecie w kilku jeden dział dobrze jest ustalić sobie coś na kształt grafiku, żeby nie wchodzić sobie w drogę przy moderacji. Pamiętajcie, że równe działy charakteryzują się innym poziomem dyscypliny. W niektórych możecie pozwolić użytkownikom na nieco więcej swobody, w innych musicie pilnować pewnych nieprzekraczalnych granic. Jednak w żadnym miejscu na forum nie będziemy tolerować chamstwa i wyzwisk. Pamiętajcie, że napisać można tu wszystko, ale tylko w jeden sposób - w KULTURALNY.

:arrow: 4. Moderatora dzień powszedni.
W tym rozdziale opiszemy Wam jak powinna wyglądać praca moderatora, z jakich narzędzi będziecie korzystać i co robić kiedy one zawiodą.

Prace zaczynacie od przeglądania tematu. Jeśli znajdziecie w nim coś czego tam być nie powinno przystępujecie do działania. Najważniejsza uwaga: z tego forum nic nie jest usuwane ! ABSOLUTNIE NIC! Zawsze musimy mieć podkładkę, jeśli ktoś będzie się chciał odwołać. Więc czy mamy zostawiać na forum wulgaryzmy? Oczywiście, że nie. Z pomocą przychodzi nam funkcja mod. Przykład poniżej.

Post z niecenzuralnym słownictwem:
Cytat
Ja zrobiłbym to w ten sposób i chuj.


Edytowany przez nas post z niecenzuralnym słownictwem:
Kod
Ja zrobiłbym to w ten sposób i [mod*]chuj[/mod].
[color=red]
// Proszę nie przeklinać.

Lemo[/color]

(oczywiście bez gwiazdki)

Efekt końcowy:
Cytat
Ja zrobiłbym to w ten sposób i .

// Proszę nie przeklinać.

Lemo


Funkcja "mod" służy do ukrywania przed userami tego, czego nie chcielibyśmy, aby zobaczyli. W rezultacie nikt poza moderatorami i administracją nikt nie widzi tego co zostało napisane i oznaczone tą komendą. Jeśli cały post jest wulgarny i nie na temat wówczas całą jego treść oznaczamy funkcją mod i dajemy swój komentarz. Nasze komentarze wpisujemy zawsze wg poniższego wzoru:

Cytat
treść posta.

// Post nie na temat i do tego wulgarny.

Daję ostrzeżenie.

Lemo

Nasz przypis musi się składać z:
- informacji co zostało zrobione nie tak
- informacji jaką sankcję zastosowaliśmy (czy dajemy upomnienie, ostrzeżenie itp)
- koniecznie piszemy na czerwono
- podpisujemy się

Pamiętajcie, że każdy z Was sam decyduje na jaką karę "zapracował" użytkownik. Najmniejszą karą jest upomnienie, po prostu wpisujecie w swoim komentarzu co user zrobił nie tak i czego ma więcej nie robić. "Jeśli zdecydujecie się dać mu ostrzeżenie wówczas klikacie na "dodaj ostrzeżenie" przy poście, który rażąco złamał regulamin lub w profilu jeśli tyczy to SB". Jako wartość ZAWSZE wpisujecie 1. Następnie opisujecie za co ostrzegacie.

Jak scalać posty, których nie wydzielamy z innych tematów?
Jeżeli chcemy scalić cały temat to wchodzimy w moderację danego działu (link w widoku tematu znajdujący się u dołu strony "Możesz moderować to forum"). Następnie, w Panelu Moderacji Forum który się pojawił, wybieramy temat(y), który(e) chcemy scalić. Ważne, aby nie zaznaczać tam tematu, do którego scalamy (nawet jeżeli jest w tym samym dziale). Następnym etapem jest wybór forum, do którego będziemy scalać. Jeżeli temat, z którym chcemy scalić znajduje się w tym samym dziale co temat/post do scalenia - to wybieramy ten dział, jeżeli nie - to odpowiednio inny. Następnym krokiem jest wybranie, do którego tematu będziemy scalać. Jest możliwa tylko jedna opcja, bo tylko w jednym miejscu może być taki post. Klikamy na przycisk potwierdzający i mamy już scalone posty :-)

Jak scalać posty, które wydzielamy z innych tematów?
Na początku wydzielamy wybrane posty poprzez opcję (w formie ikony dwóch połówek rozdzielonych u dołu widoku tematu) "Podziel ten temat". Możemy wybrać w jakim forum powstanie nowy temat zawierający wydzielone posty i nazwać go. Wybieramy które posty chcemy wydzielić LUB od którego postu chcemy wydzielić (jeżeli wydzielamy np. 20 postów, wygodniejsza jest ta druga opcja). Po wydzieleniu nowy temat z zaznaczonymi / od zaznaczonego postu powstaje w dziale, jaki podaliśmy. I dalej kontynuujemy scalanie tak jak w pierwszej opcji.

:arrow: 5. Na co zwracać szczególną uwagę?
Przede wszystkim na poziom wypowiedzi. Nie tolerujemy powtarzania w kółko jednego znaku (np. kilku wykrzykników). Zabronione jest wszelkiego rodzaju przezywanie, wyzywanie i prowokowanie. Pamiętajcie, że zawsze możecie zwrócić na coś uwagę bez dawania upomnień i ostrzeżeń. Czasami lepiej interweniować zanim sytuacja się zaogni. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

:arrow: 6. Nie wiem co zrobić.
Jeśli masz jakąś sytuację, lub problem i nie wiesz jak masz sobie z nią poradzić to zawsze możesz napisać do mnie lub Mareczka. Służymy pomocą i radą. Pamiętaj, że jeśli user nie zgadza się z Twoją decyzją, może to zgłosić Tobie na PW, a nie a temacie. Jeśli Twoje tłumaczenia do niego nie docierają wówczas proszę Go odesłać do mnie, lub Mareczka.

:arrow: 7. Moderacja a ShoutBox.
Jak wiadomo w ShoutBox'e wiadomości szybko są odświeżane. Nie zachowują się pełne logi rozmów. Dlatego jeśli karamy usera za wiadomości w SB:
- robimy zrzut ekranu i zapisujemy na swoim komputerze
- wrzucamy plink w odpowiedni katalog na serwerze http://stspl.eu/mod/
- plik nazywamy wg schematu [data] nick złoczyńcy
- dajemy ostrzeżenie/upomnienie i informujemy o tym usera na PW

Życzymy powodzenia i dużo satysfakcji z pracy moderatora
Lemo i Mareczek
Ostatnio zmieniony przez Mareczek 2009-09-06, 00:07, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme xandred created by spleen modified v0.4 by warna